Mekanların insan psikolojisi üzerindeki etkisi artık ispatlanmış bir gerçektir. Özellikle son yıllarda bu gerçekten hareketle mekanların renkleri belirlenir olmakla beraber, dekorasyonun tarzı da psikolojik etkiler göz önüne alınarak tercih edilir hale geldi. Elbette insan psikolojisi söz konusu olduğunda birden fazla etmen gündeme gelir. Dekorasyonun insan ruhu üzerindeki pozitif etkisinden bahsediyorsak akla ilk gelenlerden biri de elbette bitkilerdir.

Yaşanılan alanlarda çiçeklere ya da daha genel ifade ile canlı bitkilere yer vermek insanlar için bir enerji kaynağı olmaktadır. Zira bitkiler, taşıdıkları “yenileyici” enerji ile insanlara mutluluk verirler.

Eviniz ister küçük olsun ister büyük her zaman bitkilere yer bulmak ve yer açmak mümkündür. Eğer büyük ve bahçeli bir evde oturuyorsanız elbette çok şanslısınız. Onlarca ve hatta belki de yüzlerce bitkiyi bahçenizde besleyebilir ve bu olumlu etkiden faydalanabilirsiniz. Eğer bir bahçeniz yoksa ve bir apartmanda yaşıyorsanız bitkilerinizi balkonunuzda besleyebilirsiniz. Böyle bir şansınız olmasa bile iç mekan çiçeklerini evinizin uygun yerlerinde konumlandırarak aynı olumlu etkiyi elde etmeniz mümkün olur.

Eğer evinizin dekorasyonunda etkili ancak maliyeti düşük değişiklikler yapmak ya da evinizin size verdiği havayı değiştirmek istiyorsanız bunun en kısa ve akılcı yolu evinize uygun bitkiler alıp yerleştirmektir. Böylelikle fazla para harcamadan dekoratif değişiklikler yaparak hem kendinizi iyi hissetmeniz hem de evinizdeki ambiansı değiştirmeniz olanaklıdır.

Peki evinize çiçek alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Çiçek seçimi yaparken öncelikle evinizin dekorasyon tarzını göz önünde bulundurmanız gerekir. Eğer modern bir ev dekorasyonu stilini benimsemişseniz modern ve düz hatlı vazolar, orkideler ya da düz hatlı ağacımsı bitkiler tam evinize göre olabilir. Bunun yanında kesme çiçek tercih edenlerdenseniz, dekorasyonunuzdaki hakim renklerle kombine edebileceğiniz renk alternatiflerinden oluşan aranjmanlar da kullanmanızı tavsiye edebiliriz.

çiçek2

Elbette bir başka faktör de içinde bulunduğunuz ruh halidir. Kendinizi çiçek satın aldığınız anda nasıl hissettiğiniz, çiçek tercihinizde önemli bir belirleyici olacaktır. Örneğin enerjik ve mutlu olduğunuz bir gün tercih ettiğiniz çiçeklerin tonları kuvvetle muhtemel kırmızı ya da turuncu olacaktır.

Çiçek seçerken etkili olan bir diğer önemli etken de çiçeği konumlandıracağınız yerdir. Örneğin, antreye bir çiçek yerleştirmeyi mi düşünüyorsunuz yoksa salon ya da mutfağa mı? Örneğin evinizin girişindeki dresuarın üzerine canlı ve renkli çiçekler koyarak bunları sık sık değiştirebilirsiniz. Zira bu nokta, eve girerken göze çarpan ilk yer olmasının yanında evden çıkarken de görülen son yer olduğu için önemlidir. Ancak oturma odası ya da salon için en iyi öneri pencere önüne yerleştirebileceğiniz bol yapraklı, büyük saksılı ağacımsı ağaçlar olabilir. Yaşam alanınız küçükse daha küçük saksılar tercih edebilirsiniz ancak bol yapraklı bitkilerden vazgeçmemeli, bu bitkilerin ortama kattığı olumlu enerjiden istifade etmelisiniz.

Yatak odanız söz konusu olduğunda ise kokulu aranjmanlar ilk tercihiniz olmalı ve sabahları bu hoş çiçeklerin kokusu ile güne başlamanın ruhunuz üzerindeki etkisini mutlaka gözlemlemelisiniz. Bunun için önerimiz frezya, leylak ya da sümbül olabilir. Mutfak için ise masanın üzerine bir vazo yerleştirmenizi önerebiliriz.