HABERLER Tüm Haberler

Akabe Mobilya

Mobilya sektöründeki varlığımız 1967 yılına dayanır. 70’li yıllardan itibaren bugüne, dededen toruna intikal ederek bizimle devam ediyor.
Bu haber 3812 kişi tarafından okundu.

 

47 yıldır mobilya sektöründe hizmet veren Akabe Mobilya’nın Yönetim Kurulu üyesi ve başarılı tasarımcısı Cihan Türkoğlu ile son projesi Kemer Country – Göktürk villalarının yanı sıra değişen ve gelişen Türkiye’deki mobilya ve dekorasyon detaylarını konuştuk.

 

Bize biraz Akabe Mobilya’dan bahseder misiniz?

Mobilya sektöründeki varlığımız 1967 yılına dayanır. 70’li yıllardan itibaren bugüne, dededen toruna intikal ederek bizimle devam ediyor.  47 yılı bulan bu süreçte, bir aile şirketi olmanın verdiği avantajları kullanıp iyi bir iş paylaşımı yaparak hedeflerimizi gerçekleştirme yönünde ciddi adımlar attık. Öncelikli olarak kurduğumuz fabrikamızda mobilya ve dekorasyon konusunda kamuya ve bayi ağımıza hizmet veriyorduk. Daha sonra mağazalaşma ve markalaşma yolunda attığımız adımlar neticesinde fabrikamızda ürettiğimiz ürünleri BEYS markasıyla kendi mağazalarımızda tüketiciyle buluşturma kararı aldık. 1991 yılında Modoko ’da ki Show roomlarımızı açtık.

 

Akabe Mobilya’nın BEYS markası olarak son projeniz Göktürk Kemer Country Villa dekorasyon süreci nasıl gelişti?

Projenin tasarım ve uygulama süresi yaklaşık 7 ay sürdü. Kısaca konsepten bahsedecek olursak genel hatlarıyla modern, uzun yıllar boyunca tasarım ve uygulama görselliğini kaybetmeyecek kadar sıra dışı bir çalışma oldu.

Tasarım ve uygulamadaki önceliğimiz villanın bütün katlarında ve odalarında insanların farklı ve orijinal, hayal dünyalarını aşan bir çizgi yakalamak oldu. Villa bahçe katıda ferah ve toprak altında olduğu hissini vermeyecek şekilde tasarlandı. Bu katta evdekilerin hobilerine uygun köşeler oluşturulmasına öncelik verildi.  Home sinema salonundan oyun alanına, saunadan spor salonuna, yapay bahçeden, dinlenme odalarına her şey en ince ayrıntısına kadar düşünüldü ve tasarlanarak uygulaması yapıldı. Salonun genelini kaplayan özel tasarlanmış köşe koltuklar, konfor ve estetikle bütünleşen sinema salonu, bir bahçede oturuyormuş hissi oluşturan dinlenme salonuyla kullanılan malzeme, işçilik, seçilen renkler ve estetikle kıskanılacak bir ortam oluşturuldu.

 

Çocuk odası tasarımı yaparken nelere dikkat ediyorsunuz?

Çocuklu ailelerin en büyük problemi çocuklarına ait yaşam alanı oluşturmaktır. Onların tek başlarına ya da arkadaşlarıyla ebeveyn gözetiminin dışında da gelişimlerini tamamlayacakları özel bir yaşam alanına ihtiyaç duyulmasıdır. Çocukların sahip oldukları bu ayrıcalık şüphesiz onların hayal zenginlikleri kadar kişisel gelişimlerine ve ileride şekillenecek olan hayat standartlarına da özgüven olarak yansıyacaktır.

Bu amaçla tasarladığımız yaşam alanları farklı konsepte ve içerisinde büyüyecek çocukların hayal dünyaları da göz önüne alınarak tasarlandı. Üç farklı genç odası konsepti uyguladığımız evde spor ve özellikle basketboldan hoşlanan genç için basketbol topundan ilham alarak bir yatak odası tasarladık. Tasarımı hayal gücü, uygulama ve üretimi ahşaptan yapılması çok zor olan bu özel modeli fabrikamızdaki ustalar büyük bir titizlikle ve kalitelerini bir kez daha tescilleyerek üretmiş ve uygulamaya dâhil etmişlerdir.

Gemi ve deniz tutkunu diğer çocuk için gemiden ilham alarak tasarladığımız yatak odasında; çalışma masasından sehpasına her şeyiyle bir bütün olarak birbirine aykırı değil tamamlayıcı duran bir titizlikle tamamladık. Odasını, yatak ve banyosunu kalpten ilham alarak tasarladığımız genç odasıyla bu üç özel zor ve farklı firmamıza özel modellerle evin genç odası tasarımlarını tamamladık. Tabi bunlara uygun kendi odaları içinde aynı ilhamla tasarlanan banyoların da aynı titiz çalışmayla hazırlandığını söylemeye gerek yok sanırım.

 

Aile bireylerinin ortak kullanım alanı olan salon tasarımında hangi tarz ürünleri tercih ettiniz?

Zeminden tavana fabrikamızda özel üretilen asimetrik piramit desenli ahşapla kaplanan duvarlarda, kısmi duvar kâğıdı ve yer yer tasarım içine giydirilmiş figürler kullanılarak farklı bir mekân oluşturuldu. Piramit desenli duvarlar, şık bir aydınlık veren ve salonun dört bir tarafına uygulanan ahşap ve iç aydınlatmalar salonda kullanılan hareketli nesnelerle bütünlük arz ediyor. Tasarımı bütünleyen ahşap kapılar, konsept ve renklerine uygun olarak seçilen perde ve kumaş döşemeleri, özel tasarlanan koltuk, TV ünitesi ve sehpalarıyla sade, estetik, egzotik ve keyifle dinlenebilecek bir yaşam alanına dönüştürüldü.

 

Ebeveyn yatak odası için nasıl bir kombinasyon tercih edildi?

Ebeveyn yatak odası bir bütün halinde ele alınarak banyo, kapı, duvar kaplamaları, perde ve halılarına kadar diğer odalarda olduğu gibi bütünlüğü bozmayacak şekilde tasarlandı.

Avangart motiflerin belirgin bir şekilde kendini hissettirdiği yatak odası sadece uyumak için değil aynı zamanda dinlenme, TV izleme, kitap okuma gibi sosyal talepler göz önüne alınarak tasarlandı. Evin genelinde olduğu gibi burada da tasarıma giydirilen ışıklandırma ve renk kombinasyonlarıyla tasarımda fark oluşturuldu.

Tüm mobilya dekorasyon üretiminin büyük çoğunluğu MDF’den mamul olmakla birlikte, yer yer doğal ahşap ve kaplamalarla zenginleştirilen mobilya yüzeylerine, özel renklerde üretilen lake cila, yüksek kalitede polyester ve poliüretan vernik kullanılmak suretiyle son görüntüleri verildi.

 

Son olarak Göktürk Kemer Country Villaları hakkında neler söylemek istersiniz?

İstanbul fabrikamızda ISO kalite belgesi güvencesi ve 46 yıllık tecrübeyle hazırlanıp uygulaması yapılan Göktürk Kemer Country villalarında yaptığımız bu sıra dışı mobilya dekorasyon uygulaması, uzun yıllar sektörümüzdeki mimarlara ilham kaynağı olmasını temenni ediyoruz.

 

 

Akabe Mobilya’nın Yönetim Kurulu üyesi ve başarılı tasarımcısı Cihan Türkoğlu’na verdiği cevaplardan ötürü teşekkür eder, başarılarının devamını dileriz.

 

Alıntı: Modoko Life Exclusive 6. Sayı

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
YORUM YAZ
Adınız Soyadınız :
Şehir :
Yorumunuz :
DİĞER HABERLER
İstek/Öneri/Şikayet
Ad Soyad :
Telefon :
E-Mail :
Konu :